Правила прийому
І. Загальна частина
1.1. Правила прийому до Чорноострівського професійного аграрного ліцею (далі – ліцей) є обов’язковими.
1.2. До ліцею приймаються громадяни України та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах.
Прийом на навчання до Чорноострівського професійного аграрного ліцею осіб, місцем проживання яких є тимчасово окупована територія, територія населених пунктів на лінії зіткнення в частині проходження річного оцінювання та державної підсумкової атестації, отримання документа державного зразка про базову середню освіту або повну загальну середню освіту (якщо особа не отримала документ про освіту відповідно до законодавства), визначаються відповідно до Порядку прийому для здобуття вищої, фахової передвищої та професійної (професійно-технічної) освіти осіб, які проживають на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, тимчасово окупованій території окремих районів Донецької та Луганської областей, території населених пунктів на лінії зіткнення, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 01 березня 2021 року № 271, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 квітня 2021 року за № 505/36127.
1.3. Кожен має рівні права на здобуття професійної (професійно-технічної) освіти відповідно до своїх здібностей і нахилів незалежно від віку, статі, раси, кольору шкіри, стану здоров’я, інвалідності, громадянства, національності, політичних, релігійних чи інших переконань, мови спілкування, етнічного та соціального походження, сімейного та майнового стану, наявності судимості, місця проживання, мовних або інших ознак, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними.
Особи без громадянства та особи, яким надано статус закордонного українця, здобувають професійну (професійно-технічну) освіту у Чорноострівському професійному аграрному ліцеї відповідно до чинного законодавства України .
Особа, яку визнано біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, має рівне з громадянами України право на освіту.
Особа, стосовно якої прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту та/або яка оскаржує рішення щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового захисту, має право на вступ до Чорноострівського професійного аграрного ліцею .
Обмеження допускаються за медичними та віковими показниками, а також показниками професійної придатності, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
1.4. Прийом громадян до Чорноострівського професійного аграрного ліцею здійснюється для здобуття професій за освітньо-кваліфікаційним рівнем «кваліфікований робітник».
1.5. Прийом до ліцею для здобуття професійної (професійно-технічної) освіти за рахунок державного та місцевого бюджетів здійснюється на:
- первинну професійну підготовку;
- професійне (професійно-технічне) навчання (у тому числі перепідготовку) за іншою (іншими) професією (професіями), але не раніше ніж через три роки після завершення безоплатного здобуття професійної (професійно-технічної) освіти за попередньо здобутою професією (професіями), за умови наявності підтвердженого страхового стажу не менше двох років і за наявності вільних місць після зарахування осіб, які безоплатно здобуватимуть професійну (професійно-технічну) освіту вперше;
- професійне (професійно-технічне) навчання (у тому числі перепідготовку) за іншою професією, якщо за станом здоров’я особа втратила можливість виконувати роботу за попередньо здобутою професією, що підтверджується висновком медико-соціальної експертної комісії, до завершення трирічного періоду та/або за відсутності підтвердженого страхового стажу не менше двох років;
- професійне (професійно-технічне) навчання (у тому числі перепідготовку) на запит про невідкладне забезпечення потреб держави (регіону) у підготовці необхідних кваліфікованих робітників.
1.6. Прийом до закладу професійної (професійно-технічної) освіти для здобуття освіти за рахунок коштів фізичних і юридичних осіб здійснюється:
- на первинну професійну підготовку понад державне/регіональне замовлення;
- на професійне (професійно-технічне) навчання, перепідготовку, крім випадків, наведених у пункті 1.5 цих Типових правил, та підвищення кваліфікації.
ІІ. Приймальна комісія
2.1. Прийом до Чорноострівського професійного аграрного ліцею здійснює приймальна комісія.
2.2. Очолює приймальну комісію директор Чорноострівського професійного аграрного ліцею, який своїм наказом визначає та затверджує персональний склад комісії і порядок її роботи.
2.3. Правила прийому до Чорноострівського професійного аграрного ліцею розробляються на календарний рік відповідно до законодавства України, затверджуються директором закладу освіти за погодженням з Департаментом освіти та науки Хмельницької обласної державної адміністрації, та вносяться до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
2.4. Приймальна комісія:
- організовує прийом заяв та документів безпосередньо від вступника (його батьків та/або законних представників) та/або через електронний кабінет вступника, які реєструються у журналі реєстрації документів для вступу;
- визначає форму ведення журналу реєстрації документів для вступу (паперова чи електронна);
- проводить зі вступниками бесіди з питань вибору професії, умов навчання, матеріального забезпечення та забезпечення особливого соціального захисту здобувачів освіти, в тому числі осіб з особливими освітніми потребами, працевлаштування після закінчення закладу освіти;
- організовує та координує підготовку та проведення конкурсного відбору;
- приймає рішення щодо осіб, рекомендованих до зарахування до закладу освіти, оформляє протокол та оголошує відповідні списки осіб;
- організовує роботу щодо комплектування навчальних груп з урахуванням здібностей і нахилів, віку, стану здоров’я та професійної придатності вступників;
- вирішує інші питання, пов’язані з прийомом.
2.5. Правила прийому до Чорноострівського професійного аграрного ліцею доводяться до відома вступників через засоби масової інформації та інформаційні стенди, веб-сайт і обумовлюють:
- перелік професій згідно з отриманою ліцензією (Додаток 1);
- вимоги щодо освітнього рівня вступників за кожною професією, плановані обсяги прийому, строк навчання за професіями, форми та ступеневість навчання (Додаток 2);
- обмеження з професій за віком вступників, статтю та медичними показаннями відповідно до законодавства;
- перелік вступних випробувань за професіями, порядок і форми їх проведення (співбесіди, контрольні роботи з окремих предметів, тестування, іспити тощо) та системи оцінювання знань, умінь та навичок (Додаток 3);
- порядок зарахування на відповідну форму здобуття освіти та порядок зарахування вступників, які мають однаковий конкурсний бал;
- порядок розгляду оскаржень результатів вступних випробувань;
- порядок роботи приймальної комісії (дні тижня та години);
- наявність місць у гуртожитку та умови їх надання;
- порядок проходження медичного огляду вступників до закладів професійної (професійно-технічної) освіти, що проводять підготовку фахівців для галузей, які потребують обов’язкового професійного медичного відбору, або проходження зазначеного огляду в інших медичних установах.
2.6. Прийом на навчання до Чорноострівського професійного аграрного ліцею здійснюється з 01.06.2025 по 26.08.2025 року.
ІІІ. Порядок прийому заяв та документів для вступу
3.1. Вступники подають заяву про вступ до ліцею, вказуючи обрану професію, форму здобуття освіти, місце проживання, у:
- паперовій формі (особисто);
- електронній формі (через електронний кабінет).
3.2. До заяви, поданої в паперовій формі, вступник додає:
- документ про освіту, на основі якого здійснюється вступ, і додаток до нього;
- медичну довідку за формою, установленою чинним законодавством;
- 6 кольорових фотокарток розміром 3 ×4 см;
- копії документів, що дають право на пільги при вступі до закладу професійної (професійно-технічної) освіти (за наявності);
- копію документа, (одного з документів), що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; посвідчує особу чи її спеціальний статус, передбаченого Законом України«Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус»;
- письмову згоду на обробку персональних даних.
Якщо з об’єктивних причин (під час воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду)) документ про освіту відсутній, подається виписка з Реєстру документів про освіту Єдиної державної електронної бази з питань освіти про його отримання (без подання додатка до документа).
3.3. Вступнику видається розписка довільної форми з переліком отриманих приймальною комісією документів. Відмітка про отримання розписки долучається до документів вступника.
3.4. Заява в електронній формі подається вступником шляхом заповнення електронної форми в режимі онлайн та розглядається приймальною комісією закладу професійної (професійно-технічної) освіти.
При приймальній комісії створюється консультаційний центр для надання допомоги вступникам під час подання заяв в електронній формі.
3.5. Вступник може подати заяви на вступ одночасно не більше ніж до п’яти закладів професійної (професійно-технічної) освіти.
ІV. Умови прийому
4.1. Прийом до Чорноострівського професійного аграрного ліцею проводиться шляхом конкурсного відбору вступників на навчання за результатами співбесіди.
4.2. Вступні випробування проводяться згідно графіка, затвердженого керівником Чорноострівського професійного аграрного ліцею, але не пізніше ніж за 15 днів до початку занять.
4.3. Під час воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду):
- у випадках, якщо кількість поданих заяв про зарахування перевищує кількість місць регіонального замовлення на відповідну професію та/або відповідний ліцензований обсяг, прийом до Чорноострівського професійного аграрного ліцею проводиться за результатами співбесіди, у тому числі дистанційно з використанням можливостей інформаційно-комунікаційних та цифрових технологій;
- вступники мають право подати заяву на вступ до будь-якого закладу професійної (професійно-технічної) освіти незалежно від місця проживання;
- заклад професійної (професійно-технічної) освіти не має права відмовити особі у прийнятті документів та у зарахуванні на навчання на умовах регіонального замовлення за відсутності реєстрації місця проживання особи на території відповідної територіальної громади.
V. Зарахування
5.1. Зараховуються поза конкурсом:
- особи, яким відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надано таке право;
- діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а також особи з їх числа віком від 18 до 23 років відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05 квітня 1994 року № 226 «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування» (зі змінами);
- діти з інвалідністю та особи з інвалідністю, яким не протипоказане навчання за обраною професією, відповідно до статті 22 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»;
- особи, яким відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» надано таке право, у тому числі громадяни, віднесені до категорії 3, – за умови одержання громадянами цієї категорії позитивних оцінок на вступних випробуваннях;
- особи, яким відповідно до Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» надано таке право;
- діти, чиї батьки загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах, при вступі на навчання за гірничими спеціальностями і професіями відповідно до Указу Президента України від 19 травня 1999 року № 524 «Про державну допомогу дітям, які вчаться за гірничими спеціальностями і чиї батьки загинули або стали інвалідами на вугледобувних підприємствах»;
- діти військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, працівників правоохоронних органів, які загинули під час виконання службових обов’язків, на місця, забезпечені державним замовленням. Вступники у цьому разі подають відповідний документ про те, що батько (мати) визнані такими, що загинули під час виконання службових обов’язків, відповідно до Указу Президента України від 21 лютого 2002 року № 157 «Про додаткові заходи щодо посилення турботи про захисників Вітчизни, їх правового і соціального захисту, поліпшення військово-патріотичного виховання молоді».
5.2. Першочергово зараховуються за інших рівних умов:
- випускники закладу загальної середньої освіти, нагороджені золотою (срібною) медаллю;
- випускники закладу загальної середньої освіти, які мають свідоцтво про базову загальну середню освіту з відзнакою;
- учасники міжнародних, завершального етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад, конкурсів з дисциплін за умови, якщо вони вступають за професіями, для яких вищезазначені дисципліни є профільними;
- призери III етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України в рік вступу;
- особи з інвалідністю та діти з малозабезпечених сімей, у яких обидва батьки є особами з інвалідністю, один з батьків є особою з інвалідністю, а інший помер, одинока матір є особою з інвалідністю, батько є особою з інвалідністю та виховує дитину без матері, відповідно до статті 22 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»;
5.3. Не пізніше ніж через 5 днів після закінчення конкурсного відбору приймальна комісія приймає рішення, оформляє протокол та оголошує список осіб, що рекомендовані до зарахування на навчання до Чорноострівського професійного аграрного ліцею за обраною формою здобуття освіти.
5.4. У разі оскарження результатів конкурсного відбору вступник у триденний строк після їх оголошення подає відповідну заяву на ім’я голови приймальної комісії.
5.5. Зарахування до Чорноострівського професійного аграрного ліцею здійснюється наказом керівника.
5.6. Зарахування до Чорноострівського професійного аграрного ліцею на навчання за рахунок місцевого бюджету, а також за угодами з підприємствами, установами, організаціями, окремими фізичними та/або юридичними особами здійснюється в межах ліцензійних обсягів.
ІV. Прикінцеві положення
6.1. Особи, які без поважних причин не приступили до занять протягом 10 днів від дня їх початку, відраховуються з Чорноострівського професійного аграрного ліцею. На звільнені місця може проводитися зарахування осіб, що отримали позитивні результати при конкурсному відборі, але не були зараховані. При невиконанні регіонального замовлення на прийом з окремих професій Чорноострівський професійний аграрний ліцей може проводити додатковий прийом.
6.2. Особам, які не зараховані до закладу професійної (професійно-технічної) освіти, а також тим, які без поважних причин не приступили до занять, повертаються документи не пізніше ніж протягом п’яти днів з дня прийняття рішення.
6.3. Матеріали, які засвідчують результати вступних випробувань, зберігаються протягом одного року, а потім знищуються, про що складається відповідний акт.
6.4. Контроль за дотриманням Правил прийому до Чорноострівського професійного аграрного ліцею здійснюється Міністерством освіти і науки України та Департаментом освіти та науки Хмельницької облдержадміністрації.
Додаток 1 до Правил прийому
Перелік професій згідно з отриманою ліцензією на право надання освітніх послуг
№ п/п | Назва професії | Ліцензований обсяг | Вид підготовки |
1 | (4222) Адміністратор | 30 | Первинна професійна підготовка |
2 | (5122) Кухар | 60 | Первинна професійна підготовка |
3 | (7233) Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування
(8331) Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, категорія A1, A2 (8322) Водій автотранспортних засобів, категорія C |
60 | Первинна професійна підготовка |
4 | (7412) Кулінар борошняних виробів | 30 | Первинна професійна підготовка |
5 | (8331) Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, категорія A1, A2, B1 | 60 | Первинна професійна підготовка;
Перепідготовка; Професійно-технічне навчання; Підвищення кваліфікації |
Додаток 2 до Правил прийому
Перелік професій та плановий обсяг прийому за регіональним замовленням на підготовку робітничих кадрів до Чорноострівського ПАЛ у 2025/2026 навчальному році
Програма навчання | Назва професій | Код професії за державним класифікатором
ДК 003:2010 |
Термін навчання | Обсяги регіонального замовлення | ||
Всього | в тому числі | |||||
На базі 9 кл. | На базі 11 кл. | |||||
СПТУ | Кухар.
Кулінар борошняних виробів Адміністратор |
5122
7412
4222 |
3 роки | 23 | 23 | |
СПТУ | Слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування, Тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва (категорії А1,А2),
Водій автотранспортних засобів (категорія «С») |
7233
8331
8322
|
3 роки | 46 | 46 | |
Разом | 69 | 69 |
Додаток 3 до Правил прийому
ПРОГРАМА СПІВБЕСІДИ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ НА ОСНОВІ БАЗОВОЇ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ
Перелік тем для підготовки до співбесіди з математики
Арифметика, алгебра і початки аналізу:
- Натуральні числа. Порівняння натуральних чисел. Додавання, множення та ділення натуральних чисел.
- Прості і складні числа. Дільник, кратне. Розкладання натурального числа на прості множники. Найбільший спільний дільник. Найменше спільне кратне. Ознаки подільності на 2, 3, 5, 9, 10. Ділення з остачею.
- Цілі числа. Раціональні числа, їх додавання, віднімання, множення і ділення. Порівняння раціональних чисел. Правильний і неправильний дріб. Ціла та дробова частина числа. Основна властивість дробу. Скорочення дробу. Додавання, віднімання, множення і ділення звичайних дробів. Середнє арифметичне кількох чисел.
- Пропорції. Основна властивість пропорції. Поняття про пряму й обернену пропорційну залежність між величинами.
- Поняття про раціональні числа. Дійсні числа.
- Додатні та від’ємні числа. Протилежні числа. Модуль числа, його геометричний зміст. Порівняння додатних та від’ємних чисел. Додавання, віднімання, множення і ділення додатних і від’ємних чисел.
- Числові вирази. Вирази із змінними. Перетворення виразів: розкриття дужок, зведення подібних доданків.
- Формули скороченого множення.
- Степінь з цілим або натуральним показником та його властивості.
- Арифметичний корінь та його властивості.
- Одночлен і многочлен. Дії з ними.
- Рівняння. Корені рівняння. Лінійні рівняння з однією змінною. Квадратне рівняння. Формули коренів квадратного рівняння.
- Многочлен з однією змінною. Розкладання квадратного тричлена на лінійні множники. 14. Поняття функції. Способи задання функції. Властивості функцій: область визначення, область значень, зростання та спадання, проміжки знакосталості, парність, непарність, нулі функції.
- Властивості та графіки елементарних функцій.
- Нерівності. Розв’язок нерівності. Поняття про рівносильні нерівності.
- Система рівнянь і нерівностей. Розв’язування систем, корені систем, рівносильні системи.
- Арифметична та геометрична прогресії. Формула n-го члена і суми перших n-членів арифметичної та геометричної прогресій.
Геометрія:
- Пряма, промінь, відрізок, ламана, довжина відрізка. Кут, величина кута. Вертикальні і суміжні кути. Паралельні та перпендикулярні прямі.
- Приклади перетворення фігур, види симетрії. Рух, його властивості. Перетворення подібності та їх властивості.
- Вектори. Операції над векторами.
- Многокутник. Його вершини, сторони, діагоналі.
- Трикутник. Його медіана, бісектриса, висота. Види трикутників. Співвідношення між сторонами і кутами прямокутного трикутника.
- Ознаки рівності трикутників.
- Ознаки подібності трикутників.
- Чотирикутники: паралелограм, прямокутник, ромб, квадрат, трапеція.
- Коло і круг. Центр, хорда, діаметр і радіус. Дотична до кола. Дуга кола. Сектор.
- Центральні і вписані кути.
- Формули площі: трикутника, прямокутника, паралелограма, квадрата, ромба, трапеції.
- Довжина кола і довжина дуги кола. Радіанна міра кута. Площа круга і площа сектора.
- Подібність. Подібні фігури. Відношення площ подібних фігур
Перелік тем для підготовки до співбесіди з української мови
- Голосні й приголосні звуки. Приголосні тверді й м’які, дзвінкі й глухі; вимова звуків, що позначаються літерами ґ і г.
- Алфавіт (абетка, азбука). Співвідношення звуків і букв. Звукове значення букв я, ю, є, ї та щ.
- Склад. Наголос. Ненаголошені голосні, їх вимова і позначення на письмі.
- Уподібнення приголосних звуків. Вимова і правопис префіксів з- (зі-, с-), роз- , без-, пре-, прі-, при.
- Спрощення в групах приголосних.
- Найпоширеніші випадки чергування голосних і приголосних звуків.
- Позначення м’якості приголосних на письмі буквами ь, і, є, ю, я.
- Основні правила переносу.
- Правила вживання знака м’якшення й апострофа.
- Групи слів за походженням: власне українські й запозичені слова.
- Лексична помилка (тавтологія, калькування, вживання слів у невластивих значеннях тощо) та умовне позначення її.
- Написання слів, що увійшли в українську мову з інших мов.
- Активна й пасивна лексика української мови: застарілі слова, неологізми. Групи слів за вживанням: загальновживані й стилістично забарвлені слова, діалектні, професійні слова й терміни, просторічні слова. Пароніми.
- Поняття про фразеологізм, його лексичне значення. Джерела українських фразеологізмів. Прислів’я, приказки, крилаті вирази, афоризми як різновиди фразеологізмів.
- Основні способи словотворення: префіксальний, суфіксальний, префіксально-суфіксальний, безафіксний, складання основ (або слів), абревіатури, перехід слів з однієї частини мови в іншу.
- Зміни приголосних при творенні слів.
- Сполучні о, е в складних словах. Творення і правопис складноскорочених слів. Правопис складних слів разом і через дефіс, написання слів з пів-.
- Загальна характеристика частин мови.
- Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
- Іменники загальні й власні, конкретні та абстрактні. Збірні іменники. Рід та число іменників. Відмінювання іменників.
- Поділ іменників на відміни й групи. Букви -а (-я), -у (-ю) в закінченнях іменників чоловічого роду другої відміни.
- Незмінювані іменники.
- Особливості написання іменників у кличному відмінку.
- Написання й відмінювання чоловічих і жіночих прізвищ, імен по батькові.
- Велика буква та лапки у власних назвах.
- Правопис складних іменників. Не з іменниками.
- Прикметник. Значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
- Групи прикметників за значенням: якісні, відносні, присвійні. Перехід прикметників з однієї групи в іншу.
- Відмінювання прикметників. Прикметники твердої й м’якої груп. Перехід прикметників в іменники.
- Написання прізвищ прикметникової форми. Написання складних прикметників разом і через дефіс. Не з прикметниками.
- Числівник. Значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
- Числівники кількісні і порядкові. Числівники прості, складні й складені.
- Відмінювання числівників. Узгодження числівників з іменниками.
- Правильне вживання числівників на позначення дат і часу.
- Займенник. Значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
- Розряди займенників за значенням: особові, зворотний, присвійні, вказівні; питальні й відносні; заперечні; означальні й неозначені. Відмінювання займенників усіх розрядів.
- Написання разом і через дефіс неозначених займенників. Правопис заперечних займенників. Написання займенників із прийменниками окремо.
- Дієслово. Значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
- Форми дієслова: неозначена форма, особові форми, дієприкметник, дієприслівник, безособові форми на -но, -то. Неозначена форма (інфінітив) та особові форми.
- Доконаний і недоконаний види дієслова.
- Часи дієслів. Зміна дієслів у минулому часі. Дієслова І і ІІ дієвідмін. Дієвідмінювання дієслів теперішнього й майбутнього час.
- Творення дієслів умовного й наказового способів. Безособові дієслова. Не з дієсловами.
- Дієприкметник як особлива форма дієслова. Значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
- Дієприкметниковий зворот. Розділові знаки в реченнях з дієприкметниковими зворотами. Не з дієприкметниками.
- Дієприслівник як особлива форма дієслова. Загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
- Дієприслівниковий зворот. Розділові знаки при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові.
- Вид і час дієприслівників. Не з дієприслівниками.
- Прислівник. Значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.
- Розряди та ступені порівняння прислівників.
- Творення й правопис прислівників. Не і ні з прислівниками.
- Прийменник як службова частина мови. Непохідні й похідні прийменники. Написання похідних прийменників разом, окремо та через дефіс. Синонімічні й антонімічні прийменники. Прийменниково-іменникові конструкції в ролі членів речення.
- Сполучник як службова частина мови. Види сполучників за будовою, походженням. Використання сполучників у простому і складному реченнях: сполучники сурядності й підрядності. Написання сполучників разом та окремо. Розрізнення сполучників й однозвучних слів.
- Частка як службова частина мови. Частки формотворчі та словотворчі. Частки, що надають слову або реченню додаткових відтінків. Правопис часток не і ні з різними частинами мови. Написання часток -бо, -но, -то, -от, -таки.
- Вигук як особлива частина мови. Групи вигуків за значенням. Дефіс у вигуках. Кома і знак оклику при вигуках.
- Будова й види словосполучень за способами вираження головного слова.
- Речення прості й складні, двоскладні й односкладні.
- Головні й другорядні члени речення. Тире між підметом і присудком. Порівняльний зворот.
- Односкладні прості речення з головним членом у формі присудка і підмета. Односкладне речення як частина складного речення.
- Повні й неповні речення. Тире в неповних реченнях. Просте ускладнене речення.
- Речення з однорідними членами. Узагальнювальні слова в реченнях з однорідними членами.
- Речення зі звертаннями, вставними словами (словосполученнями, реченнями). Розділові знаки при звертанні і вставних словах.
- Речення з відокремленими членами. Розділові знаки при відокремлених членах речення.
- Пряма й непряма мова. Заміна прямої мови непрямою. Цитата як спосіб передачі чужої мови. Діалог. Розділові знаки при прямій мові й діалозі.
- Складне речення, його ознаки. Складні речення без сполучників, із сурядним і підрядним зв’язком. Розділові знаки між частинами складносурядного речення.
- Основні види складнопідрядних речень. Розділові знаки між частинами складнопідрядного речення.
- Складнопідрядне речення з кількома підрядними частинами. Розділові знаки у складнопідрядному реченні з кількома підрядними частинами.
- Безсполучникове складне речення. Смислові відношення між частинами безсполучникового складного речення. Розділові знаки в безсполучникових реченнях.
- Складне речення з різними видами сполучникового й безсполучникового зв’язку. Розділові знаки у складному реченні з різними видами сполучникового й безсполучникового зв’язку.
- Стилі мовлення (розмовний, науковий, художній, офіційно-діловий, публіцистичний), їхні основні ознаки, функції.
- Текст як одиниця мовлення й продукт мовленнєвої діяльності.